Jak se starat o slepice

Slepice obecně nejsou složité na chování. Stačí aby měli k dispozici bezpečný výběh zajištěný proti predátorům jako je třeba Káně, Liška, Kuna a jiná dravá zvěř. Obecně se tomu zabrání kvalitním oplocením s podhrabovými deskami nebo i zasíťováním. Dále stačí, aby měly přístup ke krmení vodě a prostor, kde hrabat. Protože, jak všichni víme, jedná se o hrabavé opeřence. Proto betonová deska není nejvhodnějším výběhem.

Co slepicím dávat jako krmení?

Ideální, pokud chcete bezstarostně vyváženou stravu stačí kupovat krmné směsi ve kterých je vše potřebné od vitamínů přes různé stopové prvky a podobně. Dále se nechá krmit obilovinami jako třeba pšenicí nebo i posečenou trávou. Z trávy většinou vybírají i hmyz žížaly apod. Také je vhodné do krmení přidávat drcené skořápky rozdrcené téměř na prach pro doplnění vápníku. Skořápky by neměly být vařené. Někdo krmí slepice převážně zbytky z kuchyně, což není úplně vhodné, obzvlášť, když se jedná o mastné zbytky. Starší oschlé brambory nevadí ale nic by se nemělo přehánět.

Kolik vajíček snáší slepice?

Když jsou slepice obecně spokojené, tak přibližně deset slepic Vám snese za den 7-8 vajíček. Není nutně pravidlo, že každý den Vám každá slepice snese jedno vajíčko. V zimních měsících se může stát, že například až týden nebo dva mají slepice pauzu ve snášce. Není to nijak na škodu alespoň se zregenerují a budou více vitální. Pokud pauza v zimě trvá déle je vhodné jim přes den svíti a prodloužit jim tím den. Není nutné, aby světlo bylo zdrojem i tepla. Vajíčka je nutné vybírat denně, aby se je slepice nenaučily klovat a žrát. Je možné, že tím přijdete o třeba i o polovinu vajíček, a to by nikdo nechtěl.

Kolik místa potřebují slepice?

Slepice v uzavřeném kurníku obecně nepotřebují tolik místa, například kurník o rozměrech 1,2 m x 1,8 m Odkaz je pohodlným domovem pro až 20 slepic. Slepice obecně nocují rády na hřadlech. Hřadla jsou jen takové vyvýšené tyče nebo latě ve volném prostoru. Nebývají součástí dodávky kurníků, ale je možné se na nich domluvit. Když nemají hřadla, ničemu to nevadí, mohou nocovat i v kukáni.

Kolika let se dožívají slepice?

Když je o ně dobře postaráno dožívají se přibližně pěti let. Stáří slepice, a to jestli se jí blíží konec snášky poznáte podle vajíček. Vajíčka začnou být malá a divného tvaru. Nebo slepice přestane nést úplně.

Kdy otevírat a kdy zavírat kurník?

U tohoto se stačí řídit sluncem stejně jako to za nás dělají sami slepice. Když jsou naučené sami si zalezou, jakmile zapadne slunce, nebo naopak vylezou ven z kurníku, když vidí, že je venku světlo. Tohoto se nechá využít a lze použít automatický otevírač a zavírač kurníku na fotobuňku, který obstará vše za Vás.

Jak se starat o Automatický otevírač?

Automatický otevírač by předevšíneměl mít odpor při výsuvu dvířek. Občas je nutné zkouknout drážku ve které se dvířka hýbou, aby byla čistá a s minimem hrubých nečistot. Dále je také vhodně čas od času vyměnit baterie (pokud je to otevírač na baterie). V zimě je nutné dávat pozor na námrazu po prudkém tání, tak aby čerstvě roztátý sníh nezamrzl v drážce dvířek. V poslední řadě je třeba dbát o to, aby otevírač nikdy nebyl přišroubován velmi napevno ke kurníku, aby mohla dvířka volně chodit a nijak se nekroutila a neměla odpor při výjezdu.

Tip: Recept na domácí majonézu a tatarku z čerstvých vajec

Když už víte, jak se o slepice správně starat, nabízíme vám i tip na využití čerstvých vajec. Vyzkoušet můžete třeba recept na domácí tatarku a majonézu.